W miłości nie ma bojaźni, wszak doskonała miłość usuwa bojaźń. 1 J 4,18a
strona głównaczytelniaaudiotekao nasnasze stronypoleć nas
użytkownik
Login:   Hasło:    Zapamiętaj      
 
  Boże żniwo
Wyki nie młóci się ostrym narzędziem ani nie toczy się walca po kminie, ale wykę młóci się kijem, a kmin laską. Czy ziarno na chleb się rozgniata? Nie, nie młóci się go bez przerwy (...) jednak się go nie rozgniata. (Iz 28,27-28

Zdolności rolnika, okazujące się we właściwym i starannym wykonaniu orki, siewu i żniwa, są odbiciem mądrości Bożej. Jeżeli rolnik potrafi we właściwy sposób czuwać nad dojrzewającym plonem, o ileż więcej Bóg dokłada starań, by Jego żniwo dobrze wypadło!

Orka, siew i młócenie są obrazem działania Bożego. Pan nas ćwiczy i doświadcza, abyśmy przynieśli wiele owocu. Jak podczas siewu rolnik dobiera ziarno, tak przy młócce stosuje różne narzędzia. Gdyby jednakowo młócił wykę i pszenicę, powstałyby szkody. Podobnie Bóg dobiera starannie metody i środki dla wydobycia owoców żniwa z życia swoich dzieci. Jeśli wystarczy lekki kij, nie używa cepów. A jeśli wystarczą cepy, nie toczy ciężkiego wału.

Uderzenia kijem nie są celem, ale środkiem do celu.Celem jest oczyszczenie naszej istoty. Pan zsyła doświadczenia, gdy przy pomocy innych środków nie osiągnąłby pożądanego wyniku. A środków tych nie stosuje dłużej niż trzeba. Uzyskanie owoców jest celem wszystkich ćwiczeń. Dlatego apostoł pisze: Dotąd nie przyszło na was pokuszenie, które by przekraczało siły ludzkie, lecz Bóg jest wierny i nie dopuści, abyście byli kuszeni ponad siły wasze, ale z pokuszeniem da i wyjście, abyście je mogli znieść. (1 Kor 10,13).

Okażesz łaskę i swe zmiłowanie
Dziwne nad ludem swoim, o ufanie
Wszech ziemskich granic i nieprzebytego
Brodu morskiego

Twych gromów srogich ludzie się lękają,
Którzy nadalszych krainach mieszkają:
Ty uweselasz rany świt pozorny
I mirzk wieczorny.

Rok wszystkorodny wieniec znakomity
Niesie na głowie Twoją łaskę wity,
A gdzie Ty kolwiek stopę swą położysz,
Obfitość mnożysz.

Jan Kochanowski
Ocena: brak · oceń  ·  Autor: ks. dr Alfred Jagucki  ·  Odsłon: 6555

  Informacja
Żeby dopisać swoje refleksje musisz się zalogować.

 
rozmowa
forum pomocy
punkty pomocy
duszpasterze
forum DFE
czat
nabożeństwa
kontakt
 
© 2006-2010 Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Starym Bielsku
 
Powered by F3Site